Ne zamudite
posebnih ponudb, novosti
in promocijskih kuponov!

Prijavite se na naše novice in obenem pridobite
5% popust na vaše prvo naročilo.

Popust velja za nakup vseh izdelkov iz redne ponudbe.
Ne velja za izdelke v akcijskih ponudbah in paketih.

Izpolnite obrazec za prenos brezplačne e-knjige



Pridobite 5% POPUSTA ob naslednjem nakupu.
Prijavite se na e-novice in ob zaključku nakupa pridobite 5% popust ob naslednjem nakupu.

Želim se prijaviti   Ne želim se prijaviti
Celostna
obravnava
Brezplačno
svetovanje
Brezplačna
poštnina nad 50 €
Dostop do izvidov

Zakaj dišiš drugače? Hormoni, mikrobiom in vonj telesa


Včasih si se lahko spotila med tekom in še vedno nisi »smrdela«. Danes pa ti je dovolj že nekaj minut v gneči ali vročini – in te vonj pod pazduho ali zadah iz ust hitro spomni, da se v telesu nekaj dogaja. Ne, ne gre le za znoj. Gre za signal telesa, da se notranja kemija spreminja. In prav poleti, ko se potenje stopnjuje, ti ta signal ne pusti več spati (včasih dobesedno). 

Vonj potu ni le stvar higiene 

Znoj sam po sebi nima vonja. Neprijeten telesni vonj nastane, ko se bakterije na koži hranijo z njegovimi sestavinami. Vendar zakaj potem nekatere ženske dišijo po citrusih, druge po kislem zelju, tretje pa po… no, starem siru? 

Telesni vonj je ogledalo našega notranjega stanja – še posebej: 
  • mikrobioma (črevesnega in kožnega), 
  • delovanja jeter (detoks), 
  • hormonskega ravnovesja
  • in stresnega odziva
Če karkoli od naštetega ni optimalno, postane znoj le prenašalec tistega, kar bi telo sicer izločilo po »klasičnih poteh« – z blatom in urinom. 

Hormoni: tihi orkestratorji telesnega vonja
 

Perimenopavza? PCOS? Menopavza? Ne glede na diagnozo, vsaka hormonska sprememba vpliva na vonj. Estrogensko nihanje poveča delovanje lojnic, medtem ko padec progesterona lahko spremeni kislost kože – in s tem pogoje za bakterije. Marsikatera ženska pove, da se je njen telesni vonj začel »drugače obnašati« po porodu, ob prenehanju dojenja ali v stresnih obdobjih. 

Ko jetra ne dohajajo več

Jetra so tvoj največji filter. Ko je preobremenjen, začne telo iskati obvoze. In eden teh vodi prav skozi kožo. Potenje postane močnejše, pogosto bolj kislo ali celo kovinskega vonja. Včasih zaznamo vonj po čebuli, po plesnobi (stopala), po ribah (genitalije) ali gnilem (ustni zadah). Ko torej tvoj parfum ne zdrži več niti do kosila – je morda čas, da podpreš jetra, ne le zamenjaš dezodorant. 

Mikro… kaj? 

Mikrobiom. Skupnost bakterij, ki te spremljajo bolj zvesto kot tvoj hišni ljubljenček. Če je v ravnovesju, si zaščitena. Če ne, se pojavijo: 
  • intenzivnejši telesni vonji
  • pogostejše vnetne težave (v intimnem predelu, na koži), 
  • težave s prebavo in izločanjem,
  • in celo spremembe razpoloženja
Ni naključje, da ženske z neravnovesjem mikrobioma pogosto poročajo o "čudnem" vonju telesa. Kadar fermentirani napitki s probiotiki in postbiotiki in ponovno vzpostavijo red, se tudi vonj normalizira – naravno. 
 
Kaj torej lahko narediš? 

Če želiš, da tvoje telo diši naravno in prijetno, se loti tega, kar se skriva pod površjem:
 
1. Podpri mikrobiom 
Večstopenjsko fermentirani napitki s postbiotiki dokazano vplivajo na mikrobioto črevesja, kože in tudi ustne votline. Ko mikrobiom vzpostavi red, se spremeni tudi vonj – od ust do stopal.

2. Razbremeni jetra 
Sestavine, kot so klorofilin, glutation, izvleček koriandra in organski silicij, podpirajo naravno razstrupljanje – in tako zmanjšujejo potrebo telesa, da izloča presežke skozi kožo.

3. Zmanjšaj vnos »smrdečih strupov« 
Predelana hrana, industrijska mesa, alkohol, sladkor in neprespanost ne pripomorejo ravno k »nežnemu vonju«. Pomaga že nekaj dni brez junk fooda in rezultat se hitro vonja.
 
4. Stresi manj – diši več 
Stres aktivira apokrine žleze, ki ustvarjajo bolj masten znoj – in ta ima najraje bakterije. Več kot jih nahraniš, večji bo »aromatični festival«. Poišči načine za sprostitev, tudi če je to le sprehod ali 5 minut v tišini. 

 
Naravno in dišeče – od znotraj navzven

Pozabi na prikrivanje – tvoje telo si zasluži podporo, ne maskiranje simptomov. Ko razumeš, zakaj dišiš drugače, lahko spremeniš tok dogajanja. In najboljše? Ne gre za lepotni ritual – gre za zdravje. 

Vroče poletje? Naj bo dišeče. Po tebi.




Junij 2025
Copyright Eubioma © 2020   |   Pravno obvestilo   |   Uporaba piškotkov