Ne zamudite
posebnih ponudb, novosti
in promocijskih kuponov!

Prijavite se na naše novice in obenem pridobite
5% popust na vaše prvo naročilo.

Popust velja za nakup vseh izdelkov iz redne ponudbe.
Ne velja za izdelke v akcijskih ponudbah in paketih.

Izpolnite obrazec za prenos brezplačne e-knjige



Pridobite 5% POPUSTA ob naslednjem nakupu.
Prijavite se na e-novice in ob zaključku nakupa pridobite 5% popust ob naslednjem nakupu.

Želim se prijaviti   Ne želim se prijaviti
Celostna
obravnava
Brezplačno
svetovanje
Brezplačna
poštnina nad 50 €
Dostop do izvidov

4 glavni vzroki za staranje


Ko gremo skozi življenje, vsi doživljamo minevanje časa. Vsako dan prinese nove radosti, nove izzive in nove izkušnje. Toda sčasoma vsi pridemo do točke, ko začnemo čutiti posledice staranja. Naše telo morda ni več tako okretno, kot včasih, naš um ni več tako oster in opažati začnemo manj energije.

Staranje je življenjsko dejstvo in s tem se moramo sčasoma vsi soočiti. Ni pa nujno, da gre za negativno izkušnjo! S pravo miselnostjo lahko staranje sprejmemo, s premišljenim življenjskim stilom pa tudi precej upočasnimo!

Poglejmo najprej, kaj sploh so vzroki za staranje.


Obstajajo štirje glavni razlogi, ki so odgovorni za staranje telesa:

  1. Zmanjšana količina ATP v celicah
  2. Poškodbe DNK molekule
  3. Oksidacija lipidnih slojev celičnih membran
  4. Krajšanje telomer na koncih kromosomov

1. Zmanjšana celična proizvodnja ATP energije

ATP (adenozin trifosfat) je molekula, ki služi kot primarni vir energije za večino celičnih procesov. Količina ATP v celicah se lahko razlikuje glede na vrsto celice in njeno presnovno aktivnost. Mišične celice recimo potrebujejo veliko količino ATP za omogočanje gibanja, veliko je porabijo tudi možganske celice in celice srca, druge celice pa imajo manjšo (a vseeno pomembno) potrebo za ATP.

Nezadostna količina ATP v celicah lahko povzroči njihovo disfunkcijo in s tem mnoge bolezni, vsekakor pa njihovo staranje in tako staranje celotnega telesa.

Vprašanje, ki se pojavi, je torej ali lahko povišamo količino ATP energije v celicah? Da! To nam omogoča NADH, kar je dokazano z znanstvenimi študijami.

NADH je biološka oblika vodika. Vodik, vezan v NADH, reagira s kisikom in ob tem ustvarja celično energijo ATP. Več kot ima celica na voljo ATP molekul, bolje bo funkcionirala in dlje bo živela. NADH je najpomembnejši koencim v človeškem telesu.

Vpliv učinka NADH na produkcijo celične energije je bil dokazan tudi v raziskavi na športnikih. Ta je pokazala, da se je po mesecu dni količina celične ATP energije povečala za 12 % v mišičnih celicah teh športnikov. Z več ATP v celicah, tkivih in organih, ti bolje delujejo in ostanejo dlje časa vitalni.

2. NADH lahko popravi poškodbe DNK molekul in celic

DNK je stalno pod vplivom delovanja zdravju škodljivih snovi, toksinov iz okolja, UV-žarkov, prostih kisikovih radikalov, raznih močnih zdravil, ki lahko poškodujejo molekulo DNK v celičnih jedrih. Vsaka sprememba oz. poškodba DNK molekul se kaže v raznih napakah v delovanju celic, tkiv in organov. Imamo srečo, da imajo naša telesa encime, ki lahko popravijo omenjene poškodbe DNK molekul.

NADH je eden izmed glavnih kofaktorjev teh sistemov za popravljanje DNK molekul. Več kot je NADH molekul na voljo v celicah, bolje te celice delujejo in dlje časa ohranjajo svojo vitalnost. NADH ne le, da popravlja napake na DNK, nudi jim tudi preventivno zaščito!

3. Oksidacija lipidnih slojev celičnih membran

NADH je močan biološki antioksidant in ena izmed najbolj ključnih molekul v obrambi telesa pred škodljivim delovanjem kisikovih prostih radikalov. Richard A. Passwater, ameriški biokemik in strokovnjak za antioksidante, je v enem izmed svojih zapisov opozoril na pomen NADH v človeškem telesu: »V človeškem organizmu ni niti ene snovi, ki bi jo lahko opisali kot najpomembnejšo molekulo ali najpomembnejšo antioksidant, vendar se NADH temu približa bolj kot katera koli druga posamezna snov."1

NADH sodeluje kot koencim v mnogih telesnih presnovnih procesih in je eden najpomembnejših antioksidantov, ki preprečujejo oksidacijo lipidnih dvoslojev vseh celičnih membran v telesu. Posledice oksidacije lipidov v membranah telesnih celic se kažejo v njihovem hitrejšem propadu oz. celični smrti. S propadom celic se stara celotni organizem in prej ali slej – propade tudi sam.

4. Krajšanje telomer na koncih kromosomov

Vsaka celica vsebuje niz kromosomov, v katerih se shranjuje večina podedovanih informacij v obliki DNK molekule. DNK molekule morajo biti dobro zaščitene, da se lahko ohranja normalna funkcija delovanja celice. Konci kromosomov, ki jim pravimo telomere, igrajo pomembno vlogo pri ohranjanju funkcionalnosti celic, saj ščitijo kromosomski DNK. Končni deli kromosomov - telomere se po vsaki celični delitvi nekoliko skrajšajo. Ko postanejo telomere prekratke, se zaustavijo procesi celične delitve, kar povzroči staranje. Pri procesu staranja telesa, se vedno več in več celic preneha deliti, kar privede do staranja tkiv in organov ter upada njihove funkcionalnosti.

Z merjenjem dolžine telomer se lahko določi biološko starost posameznika. Na svetu obstaja le nekaj laboratorijev, ki opravljajo tovrstne raziskave in meritve. V enem izmed teh laboratorijev so pri meritvah opazili, da so imeli 50-60 let stari ljudje, ki so jemali stabiliziran NADH, enake dolžine telomer kot 30-40 let stari ljudje. To je dokaz, da NADH deluje kot anti-ageing sredstvo. Dokazano je bilo tudi, da imajo ljudje z ohranjenimi telomeri dolgoživo in vitalno življenje.

NADH je znanstveno potrjeno sredstvo za doseganje anti-ageing učinkov na naše telo, ki se ga lahko še dodatno okrepi z uravnoteženo in raznoliko prehrano, ki naj vsebuje živila pretežno rastlinskega izvora. Prehrana, ki je hranilno bogata in energijsko zadostna, je ključnega pomena pri ohranjanju splošnega vitalnega stanja telesa in podaljšuje življenjsko dobo celic.



Kaj so torej nasveti strokovnjakov s področja naravnega anti-ageinga?

  1. Zagotovite svojim celicam zadostno količino NADH
  2. Zavarujte svojo DNK pred škodljivimi vplivi
  3. Uživajte hrano, bogato z antioksidanti
  4. Izogibajte se stresu, kadar je to le mogoče

Vir literature:

1. prof. dr. George D. Birkmayer, NADH: The Biological Hydrogen, knjiga


Copyright Eubioma © 2020   |   Pravno obvestilo   |   Uporaba piškotkov